Monday, 21 July 2008

Izašao je Eclipse 3.4 - Ganymede

25.Juna 2008 najveći Jupiterov satelit zatresao je planetu Zemlju.
Rečenica kao iz knjiga nau
čne fantastike zapravo znači nešto sasvim drugačije.
Nova verzija Eclipse-a, nazvana po najvećem Jupiterovom satelitu ugledala je svijetlost dana Juna ove godine.

Ganymede nam dolazi kao skup od 23, dok neki od tvoraca u svojim blogovima pišu 24, zasebna projekta. Koga interesuje da sazna više o kojim se projektima radi, može pogledati na sajtu http://www.eclipse.org/ganymede/learn.php
Šta reći o Ganymede-u i Eclipe-u inače? Lično, veliki sam fan Eclipse-a i radujem se svakom izlasku nove verzije.
U njemu mi je jako lijepo za raditi. Brz je, ima dosta lijepih opcija koje ubrzavaju rad , lako se nalaze i instaliraju plug-in-ovi, i nekako, čini mi se da programeri koji prave eclipse vrlo lijepo prenose svoja isustva koje opcije bi trebale postojati u nekom IDE-u i na kojem bi se mjestu trebale nalaziti.
Smatram ga SKORO savršenim IDE-om, ali skoro!
U pitanju su par stvari koje su učinile da ga u razvoju koristim samo kada pravim java binove za Oracle Forms Builder jer jako lako mogu podesiti compiler complience level na 1.4 verziju jave ( više o kreiranju java binova za oracle forms builder koristeći Eclipse ovdje). S druge strane, sa nestrpljenjem sam čekao da ove stvari budu popravljene pa da Eclipse takođe mogu uzeti u obzir pri razvoju velikih projekata. Ostaje da vidimo da li je put do toga cilja dug i trnovit ili je sa ganymedeom već riješen…

Nego, da krenemo od početka
... Da vidimo koji projekti čine ganymede:

Dakle, radi se o veoma lijepom spisku stvari koje trebaju programerima. Projekti su , očigledno pažljivo odabrani, ali ne bi marilo da se spisak proširio za još nekoliko korisnih stvari potrebnih pri radu...
A ako pričamo o onim sitnim stvarima, detaljima koji nam čine da nam neki IDE bude omiljeni, Ganymed ih je pun. Počevši sa brzinom samog IDE-a, lakim podešavanjem compiler compliance level-a, sa jednostavnim wizardom za kreiranje .jar fajlova, sa funkcijama koje su na , po meni , dobrim mjestima, kao npr. stavke padajućeg menija za generisanje koda ili dugme za kreiranje nove klase,paketa ili slično, odličan debuger , velika radna površina u odnosu na npr. neke druge IDE-e , jednostavni update bilo koje komponenete IDE-a, plug-in-ovi za skoro sve, izuzetno je prilagodljiv željama korisnika…
Posebno bih pohvalio novi sistem update-a koji će sam za vas odabrati i downloadovati sve dependencies-e, i novi način pregleda stabla klasa nazvan Breadcrumbs .

Međutim, sta je sa onim
“Ali…”
Šta je to zbog čega je ovaj IDE SKORO savršen, a ne savršen ( po meni )? Zašto i pored toga što obožavam pisati kod u eclipse-u ( u njemu mi čak ljepše i vizuelno izgleda nego u drugim IDE-ima) njega ne koristim pri pisanju većih projekata, već samo pojedinih modula istih...?
Koje su to stvari koje bi trebalo popraviti, dopuniti i dodati ?
Prva stvar je ne postojanje aplikativnog servera koji dolazi zajedno sa IDE-om ( u instalaciji ), i koji se bez dodatnih podešavanja i instalacija lako pokreće klikom na dugme u razvojnom okruženju. Naravno, sve se može dodatno instalirati i podesiti, ali ne vidim razlog zašto bi neki programer gubio vrijeme na to, ako postoji drugo, takođe sjajno, razvojno okruženje sa kojim dolazi odličan aplikativni server „in the box”, sa sjajnim alatima za editovanje konfiguracionih XML-ova istog servera.
Druga stvar, koliko god se činila malom i beznačajnom, takođe ima veliku ulogu na mene a to je sam način kreiranja .jar fajla. Ako radimo na nekom projektu koji u sebi sadrži neke eksterne jarove, i od tog projekta exportujemo .jar fajl, Eclipse neće uz njega exportovati i potrebne eksterne jarove , niti će u manifest fajl kreiranog .jar-a dopisati relativnu ili apsolutnu putanju ka eksternim jarovima, već sve ovo moramo ručno raditi. Kažem, mala stvar , ali kada imate posla preko glave, onda očekujete da bar male stvari IDE sam odradi. U ganymede-u je ovo dopunjeno, ali u tom smislu da u jedan .jar fajl integriše sve dodatne .jar fajlove koje vaš projekat koristi.
Po meni, ova stvar je najbolje riješena u NetBeans-u, koji će eksportovati vaš .jar , a u root-u tog foldera kreirati i folder “lib” u koji će smjestiti sve dodatne .jar fajlove importovane u projekat, a manifest fajl će dopuniti putanjom do njih...
Оnо što bih u narednom periodu u ganymed-u volio vidjeti je alat s kojim možemo raditi sa bazom podataka. Pregledati njene objekte, pisati stored procedure i slično... Dakle, nešto što podsjeća na Toad, jer ipak se vrlo često radi sa bazama podataka, i ovakav alat unutar eclipse-a bi zaista bio pravi pogodak!
Ganymede je tek izašao. Sada predstoji malo duži rad u njemu i tek tada možemo dati prave impresije, ali u svakom slučaju hvala Eclipse fondaciji na lijepom iznenađenju...
Do sljedećeg javljanja... Zivjeli!