Drugi razlog je i nedostatak inspiracije. Pretpostavljam da je to direktna posljedica prvog razloga. Ustvari kada razmislim, više je to nedostatak snage a ne inspiracije ( hm, što je opet posljedica prvog razloga? ) jer sam inspiracije za interesantne teme proteklih mjeseci imao na pretek:
od best practice -a prikupljenih prilikom posljednjeg projekta koristeći Struts2 u sklopu e-governement-a, preko kreiranja JAVA framework-a za rapidni ( uz to i deklarativni ) razvoj web aplikacija , do know-how tema prilikom učešća na razvoju web servisa različitih vrsta i namjena ( koje bi mnogima uštedjele mnoooogo vremena i živaca ) i još mnogih drugih interesantnih stvari...
Zaista sve interesantne teme za pisanje, ALI kao što rekoh – umor učini svoje i tu se vraćamo na početnu rečenicu ovog teksta.
I tako ja pomislih da nisam odavno pisao za blog, i taman da po ko zna koji put po redu uhvatim maglu od pisanja, sjetih se da je danas 27. Februar…
E to je dan koji zaslužuje da se pomene, te ja na ovaj nacin dajem svoj doprinos popularizaciji IT-a u CG: Danas se završava još jedan festival IT-a , ovaj put onaj na Žabljaku: IT 2010!
Doduše, mnogo bi , vjerovatno, smisla imalo da sam se javio 24. Februara, kada je festival pocinjao, ali ni na ovaj nacin ne gubi na “težini” moj doprinos popularizaciji domacih IT festivala :-)
Volio bih kada bi vidjeo i ostale kolege kako na svom blogu pišu o istom.
Ili slicnom, bio bih zadovoljan.
O blogu nekog izlagača i da ne pričam.
Nego, udaljismo se od teme...
Na žalost, ni ove godine nisam posjetio pomenuti festival, i iskreno mi je žao. Jedino što sam mogao ispratiti i procitati u vezi njega je ono što je objavljeno na zvanicnom sajtu ( www.it.ac.me.)
Ove godine je imalo tema koje su me iskreno zainteresovale.
Prva je
- MOGUCNOSTI PRIMJENE SERVIS-ORIJENTISANE ARHITEKTURE (SOA) U PRAKSI jer imam srece da na poslu aktivno koristim ovakvu arhitekturu pri kreiranju informacionih sistema, i jer je tema koja me poprilicno interesuje a tako se malo zna o njoj kod nas.
Kao što procitah negdje: web servisi su kao srednjoškolski sex: svako prica o njemu, a niko ili rijetko ko ga zaista konzumira. A i onaj ko ga konzumira – ne zna ga pravilno konzumirati.
Nevjerovatno je kako je malo dobrih tekstova i literature na internetu ( napominjem dobrih ) na ovu temu a ima toliko toga da se kaže i demonstrira. Upravo zbog toga me svaka prica na ovu temu interesuje.
Druga je
- PRIMJENA MPI ZA ODREÐIVANJE BIASA I VARIJANSE KUBICNE FAZNE FUNKCIJE. Ova tema mi je posebno interesantna. Prvi razlog su koautori na ovom radu koji su mi odredeni garant kvaliteta samog rada, a drugi je jer se radi o aplikaciji radenoj za klaster, upotrebom MPI funkcija. Tokom 2006-e godine sam ucestvovao na izradi prve crnogorske aplikacije za klaster ( koliko sam informisan ) , u sklopu CIS-a UCG (http://www.mren.ac.me/eilenberger/ ) i zaista bi mi bilo interesantno vidjeti kako je neko drugi implementirao nešto slicno...
I treca je
- PRIMJER VALIDACIJE XML-A POMOCU DTD-A. Opet kao prvo radi koautora a onda i zbog moje redovne i vrlo ceste upotrebe ovog formata. XML je cesta tema i na ovom blogu...
Ovo, naravno, nisu jedine teme vrijedne slušanja, ali MENI su najinteresantnije. Ne bi bilo loše da su na zvanicnom sajtu obezbjedeni i video snimci predavanja. Eto dobra predlog za organizatore za sljedecu godinu...